Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Президент України Володимир Зеленський підписав ініційований ним Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя» № 1635-ІХ, що його парламент підтримав 14 липня поточного року.
Ці закони набирають чинності на наступний день після їхнього опублікування.
2. Одеський національний університет імені І.І. Мечникова надав науково-консультативний висновок щодо законопроєкту № 5068
Проаналізувавши положення законопроєкту стосовно повноважень Етичної ради встановлювати відповідність кандидата на посаду члена ВРП, науковці вважають, що це суперечить основним засадам правотворення.
Правознавці університету зазначають: «Вища рада правосуддя є конституційним органом, основні засади формування якого мають бути закріплені виключно у Конституції України та Законі України «Про Вищу раду правосуддя». А також наголошують, що Етична рада не є законодавчо визначеним органом і не може привласнювати собі такі функції, оскільки в частині третій статті 131 Конституції вказано, що «порядок обрання (призначення) на посади членів ВРП визначається законом».
Науковці університету імені І.І. Мечникова дійшли до висновку, що проєкт закону №5068 не відповідає нормам Конституції України, міжнародним стандартам, а також судовій практиці Європейського суду з прав людини.
3. Президент України підписав закон щодо відновлення роботи ВККС, що є важливою складовою судової реформи в Україні
Президент підписав Закон «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України» № 1629-ІХ, що його Верховна Рада ухвалила 13 липня конституційною більшістю голосів з урахуванням усіх пропозицій Глави держави.
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Проаналізувавши законопроєкт № 5068, представники університету наголосили: «Виходячи з призначення Етичної ради, мета її утворення не стосується ані добору суддів, ані добору прокурорів, ані їх оцінювання, розгляду справ щодо їх дисциплінарної відповідальності. Отже запровадження інституції в системі органів правосуддя, не передбаченої Конституцією, має дискусійний характер».
Представники університету, дійшли до висновків:
2 серпня 2021 року, Вища рада правосуддя в порядку консультацій з Радою суддів України провела перше засідання щодо обговорення Проєкту Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.